Przejdź do menu Przejdź do treści Przejdź do stopki

 

Kuźnia TradycjiPaweł Zawadzki – muzyk, tancerz i nauczyciel gry na mazankach. Naukę gry na skrzypcach przewiązanych rozpoczął w 2005 roku pod okiem mistrza Romualda Jędraszaka.

Uczestnik wielu szkoleń i warsztatów poruszających zagadnienia związane z tańcem i muzyką ludową. Aktywnie działa na rzecz folkloru Wielkopolskich wspierając takie wydarzenia jak Międzynarodowy Dziecięcy Festiwal Folkloru KIDS FUN FOLK czy tworzone publikacje książkowe, m.in.: „Wybrane tańce i zabawy folkloru wielkopolskiego”.

Tradycje i zwyczaje wielkopolskiej kultury prezentował na licznych scenach w kraju, m.in.: Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie oraz po za jego granicami, m.in.: w Rosji, Szkocji, Chorwacji, na Węgrzech czy w Korei Południowej.

Laureat wielu prestiżowych nagród (wraz z Piotrem Góreckim), m.in.: II miejsca w kategorii Kapel ludowych podczas 50 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku oraz I miejsca w kategorii kapel podczas Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie w 2017 roku.

Absolwent Politechniki Poznańskiej.

 

Kuźnia TradycjiPiotr Górecki – muzyk, tancerz i nauczyciel gry na sierszeńkach. W 2002 roku rozpoczął naukę gry na dudach wielkopolskich pod okiem mistrza Romualda Jędraszaka.

Tradycje dudziarskie Wielkopolski prezentował na licznych scenach w kraju, m.in.: Sabałowe Bajania w Bukowinie Tatrzańskiej, Tydzień Kultury Beskidzkiej w Żywcu, Festiwal Wszystkie Mazurki Świata w Warszawie oraz po za jego granicami, m.in.: w Rosji, Szkocji, Chorwacji czy Korei Południowej.

Ukończył warsztaty budowy dud wielkopolskich i sierszenek u mistrza Andrzeja Mendlewskiego organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureat wielu prestiżowych nagród (wraz z Pawłem Zawadzkim), m.in.: II miejsca w kategorii Kapel ludowych podczas Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku czy I miejsca w kategorii kapel podczas Turnieju Dudziarzy Wielkopolskich w Kościanie w 2017 roku.

Jest absolwentem Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

 

Kuźnia Tradycji

Romuald Jędraszak – muzyk i nauczyciel gry na dudach wielkopolskich, sierszeńkach, skrzypcach przewiązanych oraz mazankach. Popularyzator muzyki tradycyjnej, współorganizator licznych warsztatów gry na instrumentach ludowych oraz audycji muzycznych. Kierownik pięciu kapel dudziarskich z regionu Wielkopolski, m.in. najstarszej w Polsce Kapeli Dudziarzy Wielkopolskich działającej przy Centrum Kultury Zamek w Poznaniu.

Laureat nagrody im. Oskara Kolberga przyznawanej przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt działalności i wybitne osiągnięcia w dziedzinie kultury ludowej. Zdobywca wielu prestiżowych nagród na festiwalach w kraju i za granicą, m.in. I miejsca w kategorii solistów instrumentalistów na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym w 2016 roku.

W trakcie wieloletniej działalności wychował kilkudziesięciu dudziarzy i skrzypków, wielokrotnie nagradzanych na konkursach i przeglądach muzycznych. Jeden z ostatnich mistrzów stosujących tradycyjną metodę bezpośredniego przekazu „mistrz-uczeń”, bez znajomości zapisu nutowego.

 

 

Kuźnia Tradycji

Mikołaj Taberski – muzyk i nauczyciel gry na koźle weselnym. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej I stopnia w Zbąszyniu w klasie klarnetu. Naukę gry na koźle weselnym rozpoczął w 2007 roku jako uczeń mistrzów Leonarda Śliwy oraz Henryka Skotarczyka.

Brał udział w wielu festiwalach organizowanych na terenie kraju, m.in. w Biesiadzie Koźlarskiej w Zbąszyniu, Sabałowych Bajaniach w Bukowinie Tatrzańskiej, a także za granicą w Międzynarodowym Konkursie Młodych Gajdoszy w Oravskiej Polhorze.

Ukończył warsztaty budowy kozła białego u mistrza Grzegorza Wittke organizowane przez Instytut Muzyki i Tańca pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Laureat takich prestiżowych nagród jak III miejsce w kategorii solistów podczas 48 Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych  w Kazimierzu Dolnym w 2014 roku oraz III miejsce podczas 47 Sabałowych Bajań w Bukowinie Tatrzańskiej w 2013 roku.

Absolwent Politechniki Poznańskiej.