Sukcesy Kuźni Tradycji

na zdjęciu muzycy grający na instrumentach tradycyjnych

Kuźnia Tradycji działająca w strukturach Zespołu Folklorystycznego „Wielkopolanie” Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury w Poznaniu, to inicjatywa stworzona w 2019 z zamiłowania do kultury ludowej Wielkopolski. Jej głównym celem jest odkrywanie i rozwijanie talentu młodych wykonawców oraz umożliwienie im dotarcia z muzyką ludową do szerokiego grona odbiorców. Nauczyciele, muzycy tradycjonaliści, swoim przekazem popularyzują muzyczne tradycje Wielkopolski poprzez ich kultywowanie i upowszechnienie, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Przekazują im wartości muzyczne otrzymane od prawdziwych mistrzów muzyki ludowej dzieląc się nimi dalej poprzez tradycyjną metodę nauki: mistrz-uczeń, bez znajomości zapisu nutowego, zachowując dzięki temu autentyczność folkloru oraz możliwość wyrażenia siebie poprzez muzykę. Od samego początku zarówno nauczyciele jak i uczniowie odnoszą liczne sukcesy na konkursach i przeglądach organizowanych na terenie kraju i świata.

W miniony weekend, od 19-20 września, muzycy Kuźni Tradycji wzięli udział w Festiwalu Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur 2020”. Impreza miała na celu popularyzowanie i rozwój wielkopolskiej kultury ludowej związanej z muzyką dudziarską, tradycyjnym tańcem i śpiewem ludowym, twórczością wykonywania charakterystycznych elementów wielkopolskiego stroju ludowego oraz budową dud, kozłów i sierszenek. Festiwal rozpoczął się konkursem tradycyjnej muzyki dudziarskiej, w którym wzięło dział kilkudziesięciu uczestników z całej Wielkopolski, w poszczególnych kategoriach wiekowych. Prezentację konkursową oceniało jury w składzie: Jan Prządka (prezes Stowarzyszenia Muzyków Ludowych w Zbąszyniu), Janusz Jaskulski – kustosz Muzeum Instrumentów Ludowych w Poznaniu oraz Tomasz Kiciński  (muzyk ludowy, wybitny dudziarz i skrzypek), które wyłoniło zwycięzców klasyfikując muzyków Kuźni Tradycji Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej i Centrum Animacji Kultury na cztery pierwsze miejsca:

- Jagoda Pawlak – skrzypce podwiązane

- Fryderyk Jankowski – dudy

- Wojciech Ozóg – sierszenki

- Piotr Górecki i Maria Przybylska – dudy i skrzypce podwiązane

Festiwalowi towarzyszyły warsztaty dla młodych muzyków kapel dudziarskich, pokazy budowy dud i kozłów, układanie czepcy tiulowych i haftu oraz festyn z udziałem kapel dudziarskich i zespołów folklorystycznych.

Festiwal Kultury Ludowej „Ignysiowy Laur” otrzymał dofinansowane z Narodowego Centrum Kultury z programu „EtnoPolska 2020” oraz był współfinansowany z budżetu Samorządu Województwa Wielkopolskiego. Organizatorem imprezy było Stowarzyszenie Miłośników Folkloru „Żeńcy Wielkopolscy”, a współorganizatorami: Zespół Szkól Ponadpodstawowych im. Jana Kasprowicza w Nietążkowie i Centrum Kultury w Śmiglu.

                                                                                                                                  PK